Arzu Pınar Demirel

arzudemirel@headlinebpr.com

Bilgi Toplumunun Marx'ı Kadın Olacak

1 comment

Bekir Ağırdır'ın bir sohbetine katılma fırsatı buldum bu akşam. Konda Araştırma'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır. Yerel seçim sonuçlarını doğru tahmin eden iki araştırmacıdan biriydi. Ara ara televizyon programlarında görürdüm. Ancak uzun uzun Türkiye'nin günümüzdeki resmini anlattığı, Gezi sürecini Y nesline dayandırmadığı, endişeli modernlerden, hayat tarzı kutuplaşmasına her konuda ufkumuzu açtığı sohbetine bu akşam katıldım. Bilmediğim veya  araştırma sonuçlarını okusam da, belleğimde yer etmeyen ilgi çekici bilgiler edindim.

- Örneğin ülkede 2 milyon kişi Türkçe bilmiyor.
- Oğlunun polis olmasını isteyenlerle, asker olmasını isteyenler farklı televizyon kanalları izliyorlar.
- Kadın sorunu geleneklere dayanıyor, dine değil.
- Günümüzde hayat tarzımız belirsizlik temelli. Endişe duygusu hakim.
- Kuş Gribi'nde vaka sayısı kayıtlı olarak 38. Oysa medyanın yönlendirmesine göre,  korkmamız gereken bir salgın.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasıyla ilgili öngörülerini de paylaştı. Herkesin sorusunu ilgiyle dinledi ve cevapladı. Siyaset ekseninde olsa da konuşması; dedikleri iş dünyası ve yönetime de birebir uyarlanabiliyor. Nitekim liderden beklenenin samimiyet, adalet ve vizyonerlik olduğunu belirtti. ''Bilgi Toplumunun Marx'ı Kadın Olacak'' sözü de son derece vizyonerdi.

Ağırdır görüşlerini uzun zamandır yazdığı yazılarda, katıldığı programlarda, gerçekleştirdikleri araştırmalarda ve danışmanlık vererek paylaşıyor. Ağırdır gibi başka aydınlarımız da var. Değişimin hızı zaman zaman beni umutsuzluğa sürüklese de; bu gibi aydınlarımızın bıkmadan, usanmadan anlatmaları gerekiyor. Korku kültürünün ülkeye aydınlık bir gelecek sunmadığını, partilerin yenilenmeye ve yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç duyulduğunu, liderlik kodlarının değiştiğini sürekli anlatmaları. Geleceğimiz buna bağlı. Ya hep birlikte, yeni bir düş kuracağız; ya da sorunlara çözüm bulmayı erteleyerek; gelişimimizi durduracağız.
Next PostSonraki Kayıt Previous PostÖnceki Kayıt Ana Sayfa

1 yorum:

Benden Bizden dedi ki...

Endişe öyle bir yerleşmiş ki içimize, başka türlüsünü görsek bile içselleştiremiyoruz. Sistem endişe üzerine kurulu malesef. Ve bundan prim yapan öyle çok ki :(