YENİ SEKSİ MIT PROFESÖRÜMIT Üniversitesi'nden Neri Oxman, Fast Company tarafından en yaratıcı 100 içinde gösterilen, ekoloji ile mimariyi birleştiren hoş bir kadın. Bir kaç yıl önce yaptığı TED konuşması da ilgi çekmiş, ancak adı Brad Pitt ile birlikte anılmaya başlanana kadar böylesine ünlenmemişti. Gerçi Amerika'nın bilim ve tasarım camiasında hocaların rock yıldızı olarak tanımlansa ve gözlerden kaçmayacak bir güzelliğe sahip olsa da; popüler kültürümüzde isminin manşetlere taşınması Brad Pitt sayesinde oldu. Oysa o verdiği bir röportajda Brad Pitt ve George Clooney'i toplumun idealize ettiği erkek streotipleri olarak göstermişti.

 


Yüzyılın yakışıklılarından olan ve çapkınlığıyla ünlenen George Clooney eş olarak kendisine Amaal Alamuddin gibi ünlü bir avukatı seçince; Brad Pitt de geri kalmadı anlaşılan dedim içimden günün manşetlerini okurken. Ancak bu arada ilişki doğrulanmamış, ''beraber zaman geçiriyorlar'' şeklinde ifade edilmiş. Açılımı şöyle de olabilir; Brad Pitt ölüyor, profesörümüz düşünüyor. Ya da benim yorumum böyle.

Neyse zaten konumuz da ne bu ilişki, ne de magazin haberleri... Benim üzerinde durduğum konu kadının değişen imajı. Önümüz yaz ve kısa bir süre sonra ne iş yaptığını, geçimini nasıl sağladığını bilmediğimiz, bronz teni ve yağsız, ancak güneş yağlı vücutlarıyla o yazın en pahalı mekanları neresiyse oralarda endam gösteren  kadınların haberlerini okumaya başlayacağız. Asırlardır pompalanan pasif ancak gösterişli kadın imajı, fenomenler, ikoncanlar medyada yerlerini almaya devam edecek de eskisi kadar ilgi çekecek mi acaba? Çünkü değişen tercihlerle birlikte, kadın imajı da dönüşüyor. George Clooney, Brad Pitt gibi milyonların ilgisi çeken, güçlü erkek duruşunun ekran yansımalarının tercihlerini okumuşlardan (üstelik bir hayli) yana yapmaları basit bir şey değil. Abartığımı düşünebilirsiniz, ancak bana göre kitleleri etkileyebilecek, çocuk ve gençlerin gelecek hayallerini şekillendirebilecek hamleler bunlar. Evet, bu kadınlar da çok güzel. Ayrıca mesleklerinde uzmanlaşmak için ciddi zaman harcamış, kişiliklerini şekillendirmiş ve entellektüel boyutu olan kadınlar. Yeni seksinin tanımı da bu olmalı.

Önümüzdeki dönemde çifte mastır yapmak için yarışan kadınları görürken; plajların bronz tenli güzelleri yavaş yavaş tarihe karışabilirler. Ya da bir kaç sertifika programına katılarak koç, sağlıklı yaşam uzmanı veya dekoratör olarak yine karşımıza çıkarlar mı, ne dersiniz?


YENİ SEKSİ MIT PROFESÖRÜ YENİ SEKSİ MIT PROFESÖRÜ Reviewed by Arzu Pınar on Nisan 08, 2018 Rating: 5