HEPİMİZ DEVAM ETMEYİ HAK ETMİYOR MUYUZ?


Westworld tutkunuysanız, ikinci sezonun başladığını ve her bölümün insanı daha da meraklandırarak bittiğini biliyorsunuzdur. Öyle ki diziyi izlemek yetmiyor, ardından Youtube'da yayınlanan yorum vidolarını da takip ediyorum. Ancak ikinci sezonda sürekli olarak verilen bir mesaj da aklımı kurcalamıyor değil.

''Hepimiz devam etmeyi hak etmiyoruz'' diyor Dolores. Dizinin baş karakterlerinden, isminin anlamı üzüntüler. Gelişimi ve tekamülünü üzüntülerine borçlu. Tekrar tekrar en sevdiklerini kaybetmeye... Böylece aslında bir kurgunun içinde, programlanmış olayları, kendine yazılmış repliklere göre yaşadığını anlar. Dolores bir robottur, dünyayı ele geçirmek üzere olan bir robot.

Westworld'de kadın karakterler ön planda. Bu karakterler öylesine güçlü ki; bireyselliklerini keşfetmiş ve kendi yollarından giden kadınlar. Ancak kadın hakimiyeti dışında gözüme çarpan konu, alttan alta verilen mesajlar. Kendi türünü gözünü kırpmadan harcayan Dolores, herkese yaşam hakkı tanımıyor. Bir süre sonra, gözden çıkardıklarının kötülükleri ekrana yansıdığında, ''acaba'' sorusunu da akla getiriyor.

Hollywood bu aralar aynı mesajı, farklı senaryolarda karşımıza getirip duruyor. Avengers Sonsuzluk Savaşı'nda da, bir deli, evrendeki kaynakların azalmasından dolayı, toplam nüfusun %50'sinin yok edilmesi görüşünü savunuyor. Filmin sonunda da ''başka seçeneğimiz yoktu'' deniyor.

Tüm bunlar bana doğal kaynakları azalan dünyamızı, yapay zekanın gelişimiyle, açığa çıkacak ve artık ihtiyaç duyulmayacak insanları anımsatıyor. Birileri gerçekten de, herkesin yaşamayı hak etmediğini düşünüyor olabilir mi? Dünya alev alev, savaşlar, darmadağan olmuş ekonomi belki yakın zamanda baş etmek zorunda kalacağımız virütik hastalıklar, çeşitli sismik hareketler...

Genelde felaket tellallığı yapmam. Kulak duyduğuna inanır, dili doğru ve dikkatli kullanmak gerekir. Üstelik bir kaç film konu etti diye, bu telaşım nereden gelmektedir, değil mi? Ancak Hollywood'un insanlar üzerindeki etki gücünü hafife almamak gerekir. Çok büyük bir endüstri ve yöneticilerini, perde arkasındaki isimleri, bağlantılarını, amaçlarını bilmemize imkan yok. Dolayısıyla süper kahramanların körüklediği bu mesajın planlı olarak insanlara iletildiğine inanmaya başladım. Algı çalışması yapılıyor olabilir. Yakında Nuh Tufanı'nı yeniden çekerlerse iyice kuşkulanacağım. Yine de abartmamak ve gereksiz kaygılarla bugünün tadını da kaçırmamak gerek.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Evrimselleşmemiş, içinde bulunduğu toplumu da geriye götüren, sürekli 3. sayfa haberi konularla haşır neşir, kardeşin kardeşi katlettiği kişiler artık bu dünyada varlıklarını sürdürmesin diyenler olabilir mi? Bir kesim, genelin esenliği uğruna gözden çıkarılırsa; insanlıktan bahsetmek mümkün olabilir mi? Kimin devam edeceğine, kimin öleceğine kim karar verecek?

Bence insanlık olarak çok zorlu bir dönemden ve en büyük sınavlarımızdan birinden geçiyoruz.


HEPİMİZ DEVAM ETMEYİ HAK ETMİYOR MUYUZ? HEPİMİZ DEVAM ETMEYİ HAK ETMİYOR MUYUZ? Reviewed by Arzu Pınar on Mayıs 17, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok