MEME MUAYENESİ- Annenizde vardı, diğer kadınlara göre meme kanserine yakalanma riskiniz daha yüksek. Yaş olarak da en riskli dönemdesiniz ve her yıl mamografi çektirmiyorsunuz, öyle mi?

- Mamografinin kanser hücrelerini çoğalttığını okumuştum. Çok mecbur kalmadıkça, yaptırmayı tercih etmiyorum.

- Nerede okudunuz?

Google'da diyemedim karşımdaki doktora. Basında yazdığını söyledim. Ara ara böyle haberler çıkıyor hem. Onların doktor olmadığını, bilmediklerini ve mamografinin bir zararının bulunmadığını söyledi. Koltuk altı ve göğsümde ağrıyla, yanma hissettiğimden dolayı gitmiştim. Yoksa akıllı ve bilinçli kadınların yaptığı gibi peryodik bir sağlık kontrolü değildi. Hatta ciddi ölüm kalım durumu olmadıkça doktor-ilaç yüzü gördüğüm de söylenemez. Doktora bilmiş bilmiş bunu da söyledim.

- Sağlığımı doktora gitmemeye borçluyum ben. Kafaya takmıyorum, endişe etmiyorum işte.

İyice cahil olduğumu düşündü sanırım. Ancak sağlık sektörüne güvenim o kadar sarsılmış durumda ki... Meme muayanesi için cerraha mı gitsem,  kadın doktoruna mı diye düşündüm. Internet'ten doktorların özgeçmişlerini okudum. Yurt dışında aldıkları eğitimleri, katıldıkları kongreleri, özellikle bu alanda uzmanlaşıp uzmanlaşmadıklarını, yaşlarını, hatta isimlerinin anlamlarını bile her şeyi değerlendirdim. Soyadı Keser, Biçer olanları eledim. Sonunda bir üniversite hastanesinde, Profesör olan bir cerraha yaptırdım muayeneyi.

Bu sefer ucuz atlatmadığıma, bir şeyler olduğuna emindim. Koltuk altım baya baya yanıyordu bir süredir. Hatta son günlerimi bile kafamda kurgulamıştım.  Görmek istediğim bir ülke, yapmak istediğim bir şeyler var mıydı? İnsanlara haber vermeli ve eğer alacak verecek kaldıysa, son kez helalleşmeli mi, yoksa sessizce mi ayrılmalıydım? Annemi de düşündüm. Göğsünün boşu boşuna alınıp, alınmadığından emin olamamıştı. 10 yıl daha yaşamıştı ameliyattan sonra.

Soyunup, muayeneye hazırlanırken yardımcı olan Hastabakıcı ''kadın olmak zor'' dedi. Daha fazla söze, açıklamaya gerek yoktu. Birbirimizi anladık...

Neyse ki hiç bir şey çıkmadı. Doktor yılda bir mamografi çektirme konusunda beni ikna etti.

Geçen yıllarda bir doktorun memelerle ilgili açıklaması tepki toplamıştı. ''Fazla büyütülüyor memeler. Bir akciğer ya da kalp değil, kolaylıkla alınabilir, gözden çıkarılabilir'' demişti. Cinsel olarak da fazla anlam yüklendiğini söylemişti. Kadınlığın simgesi, bereketin, besleyeciliğin (süt vermesinden dolayı) göstergesi. Bir çok kültürde, kadın sadece annelikle değer kazandı, ya da haz unsuru olarak görüldü. Göğüsleri kadar var olabildi.

Amazon kadınları güçlüydü, onlar da bu güç için göğüslerini feda etmek zorundaydılar. Daha iyi ok atabilmek için göğüslerinin birini kestiler. Günümüzde kadınlar yine göğüslerini kaybediyor, bu sefer artan kanser vakaları yüzünden. Kah kalıtımsal, kah çevre koşulları, endüstrinin oluşturduğu yan etkiler yüzünden... Konuşulmuyor, üstü örtülüyor, gizli tutuluyor. Birer Amazonuz belki de, zorlu hayat koşullarında çoğumuz bi başına dikiliyoruz. Ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığımızda bile tereddüt etmiyor, doktora tek başına gidiyor, hatta dikleniyoruz. Ancak doktorun karşısında çıplak kalmak, hâlâ kolay değil. Doktor da farkında bu rahatsızlığın, o kadar kısa sürede tamamladı ki muayeneyi. ''Gerçekten mi, gerçekten bir şey yok mu? Bu kadar kısa sürede emin olabildiniz mi?' Neden ağrıyor o zaman? Psikolojik mi?''

Hastabakıcının da dediği gibi ''kadın olmak zor''...

MEME MUAYENESİ MEME MUAYENESİ Reviewed by Arzu Pınar on Şubat 09, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok