Konuşmalarım

BİR ÇEŞİTLİLİK YÖNETİMİ HİKAYESİ

Dolly klonlanan ilk canlı. O bir koyun. Klonlama deneyleri başka hayvan türleri ile başarıyla devam etti. Ancak insanlar için mümkün olmadığı açıklandı.

Eğer yapılabilseydi, kendinizi klonlatır mıydınız? İşlerin tıpatıp benzerlerimiz tarafından, alıştığımız şekilde görülmesi; farklılıkların çatışmaya yol açmaması fena olmaz mıydı?

Dolly 6 yıl yaşadı. Koyunların ömürleri ortalama  
12 yıl. İş dünyasında birbirine klonlar kadar benzeyen ekipler yerine, çeşitliliği yönetebilmek  de hem liderler, hem de şirketler için uzun soluklu olmak  ve sürdürülebilirlik açısından artık gerekli.

Çeşitlilik yönetimini dünyadaki trendler ve iş hayatından örneklerle, eğlenceli bir şekilde anlatıyorum.


MAVİ SEVEN KADINLAR

Eski Yunan dilinde mavi renginin olmadığını biliyor muydunuz? Homeros’tan günümüze ulaşan hiç bir metinde geçmez mavi.''Şarap koyuluğunda deniz'' der örneğin. 

Araştırmacılar günümüzde kullandıkları dilde mavinin olmadığı, bazı Afrika kabileleriyle deney yaparlar. İçinde bir karenin mavi, diğerlerinin yeşil renkte olduğu bir fotoğrafı göstererek; farklı olanı işaret etmelerini isterler. Hiçbir fark göremez kabile üyeleri. Yeşili birden fazla sözcükle ifade ederler, ancak maviyi ayırd edemez, göremezler. Birisinin ‘‘bu renk farklı’’ diyerek, göstermesi gerekir görebilmeleri için.  

Dünyamızın sınırı dilimizin sınırları kadar. Doğduğumuz günden itibaren pembelerle kodlanan biz kadınlar, kim bilir hangi renkleri dünyamıza almıyoruz? Hangi fırsatları kaçırıyoruz? Bu konuşmamda kadınların geride kalmasına yol açan yanlış inanış ve tutumlara dikkat çekiyorum.

Hakkımda bilgi için: Arzu Pınar Demirel

Konuşmacı olarak davet etmek isterseniz:

Headline:                                                  
E: merhaba@headlinebpr.com                
T: 0216 368 48 50                                    
Konuşmalarım Konuşmalarım Reviewed by Arzu Pınar on Nisan 22, 2017 Rating: 5

1 yorum

Demli Hayat dedi ki...

Mavi..
Bunu bilmiyordum.