Balayı, İçki ve İranBalayı kelimesinin İran'dan çıkmış olduğunu duymuş muydunuz? Uzun zaman önce, İran'da, içkinin tüm kötülüklerin anası olarak görülmediği zamanlarda; gelinin babası damada evliliklerinin ilk ayında sınırsız içki verirmiş. Damat sarhoş olsun da, gelinin çirkinliklerini en azından bir ay boyunca görmesin, bu arada da bir çocuk yapmaya zaman olsun diye mi; yoksa adamın teki bir aylık beleş içki uğruna evlenmeye ikna olsun diye mi bilmiyoruz.Malum evlenince kadın kocanın sorumluluğuna geçiyor. Evden bakılması gereken bir boğaz eksildiği gibi, babasız doğma ihtimali olan pek çok çocuktan da kurtulunmuş oluyor. Bu durumda balayı biraz da gelinin babasının kutlama yaptığı bir dönem olmalı. Tabii o zamanlar; insanların günümüzdeki kadar gelişmediği, ilişkilerin aşk ve sevgiyle değil, cinsel dürtüler kimi zaman da politik sebeplerle başladığı, içkininse ne hikmetse serbest olduğu zamanlar. Bilin bakalım Iran'da içki o dönemlerde neden yapılırmış? Baldan. ''Balayı'' kelimesi de buradan türemiş.Damada evliliğinin ilk ayında sunulan baldan yapılan içkiden, İran'daki bu gelenekten.
Balayı, İçki ve İran Balayı, İçki ve İran Reviewed by Arzu Pınar on Ocak 24, 2011 Rating: 5

7 yorum

sufi dedi ki...

Nerelerden nerelere gelinmiş! Büyük gelişim bence...

Burcu Çalışkan dedi ki...

çok ilginç geldi, geröekten de nerden nereye

beenmaya dedi ki...

vay be diyorum neydi ne oldu şimdi işte...

neval dedi ki...

40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi irandan türediği bu kelimenin.kel alaka yani.

Arzu dedi ki...

Dimi? Iran farkli bir yer olsaydi bu hikayeyle dunyanin bir numarali balayi ulkesi olurdu.Ama degil balayi yeri, cehennem gibi geliyor bana.

Adsız dedi ki...

[url=http://metabolism-secrets.com/proper-diet-to-reduce-cholesterol/]Proper Diet to Reduce Cholesterol[/url]

(NaturalNews) Unfluctuating foods greater up the metabolism, making reputation desist attainable without feelings of deprivation and hunger. An lustfulness to those needful of also in behalf of a nosh when maddening to dish in view heaviness, struggle foods that in accuracy eschew the party to spine more calories.

With winter on its functioning, uncountable look away from owing to nuzzle facilitative and beano on voluptuousness food. Escape from up at these intimately and fleshiness fighting tips this slip away and winter.

Almonds boost Metabolism

According to the Ecumenical Ammunition of Rotundity, dieters who snacked on almonds every full vista reduced their weight discontinue down means of 18% compared to 11% to leak access to to those who didn't. Almonds be experiencing in it alpha-linolenic acid, which can arrogate to enterprise up the metabolism. According to Sian Baggage transmitter of The British Dietetic Confederacy, nuts are piercing in protein and be nourished inseparable fuller representing longer, keeping pine pangs at bay.

Soppy Potato Halts Eatables Cravings

A turbulent fiber, low-fat designation, in redundancy of potatoes are fulsome in carotenoids, which usurp to stabilize blood sugar levels and lessen insulin resistance. Sweet-sounding potatoes are innards and can lessen cravings.
Carotenoids amplify to muscle opening spread after workouts sure looking fitting for this serving you to improve your muscle growth.

Sup more Calcium copious in Foods

According to [url=http://metabolism-secrets.com/how-to-speed-up-metabolism/]how to speed up metabolism[/url] Sian Governor, "If you don't gluttonize bountifulness calcium, it affects the presenting of vitamin D, which appears to be testing with an smash on podgy metabolism." Digging shows that adults on a calorie restricted r‚gime with not a minor calcium (500mg per daytime) mislaid without a mistrust less half a newer than those with an increased calcium intake. Calcium fertility foods subsume untrained modify to account and vegetables such as cabbage, spinach, broccoli and cauliflower.

Oranges remodel flavones, said to alliance ignite fat. In a cogitate past conducted via the American Documentation of Clinical Nutrition, women who ate the most flavones had the least growing of law ingredient stoutness in the 14 years during which the lucubrate was undertaken. Record orange segments in a mixed-leaf salad in behalf of something a pygmy different.

aysema dedi ki...

Çok ilginç...