Oh Captain, My Captain

Keating: Bay Pitts, neredesiniz? Kitabını sayfa 542′ye aç. Şiirin ilk dörtlüğünü oku.
PittsVaktini İyi Değerlendiren Bakireler mi?
Keating: Evet, o şiir. Size uygun değil mi?
Pitts:
     “Henüz vaktin varken tomurcukları topla.
      Zaman hâlâ uçup gidiyor.
      Ve bugün gülümseyen bu çiçek,
      yarın ölüyor olabilir.”
Keating: Sağ olun, Bay Pitts. Henüz vakit varken tomurcukları topla. Bu duygunun Latince ifadesi, Carpe Diem. Ne demek olduğunu bilen var mı?
Meeks: Yaşadığın günü kavra.
Keating: Yaşadığın günü kavra! Henüz vakit varken tomurcukları topla. Yazar bunu neden yazmış?
Öğrenci: Acelesi var.
Keating:Bilemediniz. Ama önemli olan yarışmaktı. Çünkü hepimiz solucan yemi olacağız, arkadaşlar! Buna ister inanın, ister inanmayın, her birimiz bir gün nefes almayı kesecek ve öleceğiz. Şimdi öne doğru bir adım atın. Ve geçmişten gelen bu yüzleri biraz inceleyin. Onlara daha önce ciddi olarak bakmadınız. Sizden pek farklı değiller. Aynı saç modeli. Tıpkı sizler gibi hormonlara sahipler. Sizler gibi yenilmez hissediyorlar! Dünya onlar için bir istiridye. Çok büyük şeyler başaracaklarına inanıyorlar. Sizler gibi gözleri umutla dolu. Peki yapabileceklerini yapmak için yaşamaya acaba çok geç mi başladılar? Çünkü bu oğlanlar artık çiçeklere gübre oldu. Ama eğer dikkatle dinlerseniz size fısıldadıklarını duyarsınız. Yaklaşın. Dinleyin! Duyuyor musunuz? Carpe… Carpe… Carpe Diem… Yaşadığınız günü kavrayın, çocuklar. Hayatınızı olağandışı yapın!

Ölü Ozanlar Derneği filmindeki bu diyalogu hatırlıyor musunuz? Ya ''Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.'' sözünü. Ben hiç unutmadım. Sadece bu filmini değil, ''Good Morning Vietnam'' diyişini de.''Good will hunting'' de, bilge psikologdu, ''What dreams may come'' da, eşinin ardından cehenneme kadar gidip, eş ruhunu oradan çıkaran, ''Bicentennial Man'' de sevmeyi öğrenen ve gittikçe insanlaşan bir robot.Ruha dokunan olağanüstü filmlerin aktörüydü. Ölü Ozanlar'ın Mr. Keating'i, Öğretmeni, Kaptanı.

Allah rahmet eylesin Robin Williams. Seni saygıyla selamlamak isterdim. Güzelliğin, hassaslığın için teşekürler.

Oh Captain, My Captain Oh Captain, My Captain Reviewed by Arzu Pınar on Ağustos 12, 2014 Rating: 5

1 yorum

Handan dedi ki...

O eski filmlerini çok severdim. Toprağı bol olsun. İnsan inanamıyor...